Peeling węglowy
Sposób na piękną, gładką cerę.
Dogłębne oczyszczenie i odmłodzenie skóry.
Czym jest peeling węglowy?
Laserowy peeling węglowy nazywany jest potocznie zabiegiem „Black Doll”. W Skin-Art wykonywany jest przy zastosowaniu wysokoenergetycznego lasera Nd:YAG Q-Switch, emitującego światło o długościach fali 532nm, 1064nm lub 1320nm, które ma silną zdolność penetracji. Dzięki temu może dotrzeć do głębokich warstw skóry właściwej. Procedura zabiegu polega na naświetlaniu promieniem laserowym skóry twarzy lub dekoltu uprzednio pokrytej specjalną koloidalną zawiesiną węgla. Podczas zabiegu drobinki węgla wnikają w najdrobniejsze nierówności skóry, zagłębienia, pory i absorbują energię światła laserowego.
Dlaczego peeling węglowy jest tak skuteczny?
Swój niewątpliwy sukces zabieg ten zawdzięcza dwóm zjawiskom fizykobiologicznym.
FOTOABLACJA
Zjawisko to polega na zdolności bodźca cieplnego do odparowywania fragmentów tkanek oraz pigmentów. Dzięki temu możliwe jest jego wykorzystanie na przykład do usuwana tatuażu, makijażu permanentnego, a nawet niewielkich znamion. W przypadku peelingu węglowego, dzięki zjawisku fotoablacji, dochodzi do złuszczenia się i eliminacji zewnętrznych warstw martwego naskórka.
FOTOTERMOLIZA
Polega na wybiórczym niszczeniu danych struktur na skutek działania ciepła powstałego poprzez pochłanianie przez tkanki energii świetlnej. Strukturę, która ma ulec zniszczeniu, określa się przez dobór odpowiedniej długości fali promieniowania laserowego.
Jak wygląda zabieg laserowego peelingu węglowego?
W trakcie zabiegu drobinki węgla wnikają w najdrobniejsze nierówności powierzchni skóry i pochłaniają energię światła laserowego. Cały zabieg opiera się na poszczególnych fazach.
PIERWSZA FAZA ZABIEGU
Polega na dokładnym oczyszczeniu i demakijażu skóry. Następnie na skórę poddawaną zabiegowi aplikowana jest emulsja węglowa, która jest dokładnie wcierana we wszystkie nierówności i pory. Nałożoną maskę pozostawia się na 10 – 15 minut, czyli czas potrzebny na wniknięcie węgla w skórę.
DRUGA FAZA ZABIEGU
To procedura laserowa, czyli działanie światła lasera na całej powierzchni obszaru zabiegowego. Drobinki węgla stanowią materiał absorpcyjny dla światła lasera. Skóra zostaje naświetlona jednym przejściem lasera w trybie termicznym, co zwiększa wnikanie fotoabsorbera w pory oraz stymuluje regenerację komórek skóry. W kolejnym etapie następuje naświetlanie właściwe impulsem 1064nm o dużej energii, która powoduje mikroeksplozję drobin zawiesiny węglowej na powierzchni skóry, dając efekt peelingu fotomechanicznego.
TRZECIA FAZA ZABIEGU
To chłodzenie skóry lodem lub maską kojąco-nawilżającą, która poprawia jej autogenne zdolności utrzymywania odpowiedniego stanu nawilżenia. Zabieg nie jest bolesny, natomiast po nim skóra jest zaróżowiona, napięta, może również wystąpić niewielki obrzęk.
Dla kogo polecamy laserowy peeling węglowy?
Zabieg peelingu węglowego będzie idealny dla osób, które mają następujące problemy skórne:
- ziemista lub szorstka cera
- rumień, naczynka
- blizny potrądzikowe
- przebarwienia wszystkich typów
- wszystkie rodzaje trądziku pospolitego
- wągry, pryszcze, krostki i grudki
- rozszerzone pory
- nadmierny łojotok
- pozbawiona elastyczności skóra na skutek fotostarzenia
- skóra z oznakami starzenia drobne zmarszczki
Efekty peelingu węglowego
Połączenie efektów fotoablacji zewnętrznej warstwy naskórka wraz z jego niedoskonałościami oraz fototermolizy dają następujące efekty:
- oczyszczenie powierzchni skóry i zatkanych porów,
- poprawa elastyczności skóry,
- redukcja zaczerwienienia przy stanie zapalnym trądziku,
- stymulacja regeneracji i odnowy skóry,
- ujednolicenie i rozjaśnienie kolorytu skóry,
- usunięcie przebarwień,
- usunięcie zaskórników otwartych i zamkniętych, pryszczy, krostek i grudek,
- wygładzenie drobnych zmarszczek, zmniejszenie łojotoku i wspomagająco przy leczeniu trądziku,
- zwężenie rozszerzonych porów.
Peeling węglowy – przeciwwskazania
- alergia na znieczulenie miejscowe, antybiotyk lub inny podawany lek,
- choroba nowotworowa, radioterapia lub chemioterapia,
- choroby tkanki łącznej,
- ciąża i laktacja,
- cukrzyca,
- rozrusznik serca,
- skóra wrażliwa na światło lasera,
- zaburzenia psycho-neurotyczne, także uzależnienie od alkoholu i narkotyków,
- aktywne choroby skóry w miejscu poddawanym zabiegowi,
- przerwanie ciągłości skóry,
- zażywanie leków fotouczulających (niektóre antybiotyki, leki przeciwdepresyjne, retinoidy),
- zażywanie ziół fotouczulających (dziurawiec, nagietek, herbatki wyszczuplające).
Zalecenia po zabiegu
Rekomendujemy stosowanie kremu nawilżającego dobranego przez kosmetologa 2-3 razy dziennie. Co najmniej przez dwa tygodnie przy wyjściu poza zamknięte pomieszczenia w słoneczny dzień należy stosować fotoprotekcję w postaci kremów z filtrem 30 lub 50. W dniu zabiegu nie zalecamy nakładania makijażu, ewentualnie można zastosować sypki podkład. Zalecane jest także zachowywanie zasad aseptyki (nie dotykamy twarzy brudnymi rękami, nie przytulamy zwierząt).
Jak często wykonywać peeling węglowy?
Do osiągnięcia optymalnych efektów zaleca się wykonanie serii zabiegów. Peeling węglowy powinno się przeprowadzać w serii kilku zabiegów w zależności od wskazań i osiąganych efektów, zachowując 1 lub 2 tygodniowe odstępy pomiędzy zabiegami.
W celu ustalenia indywidualnej terapii zabiegowej zapraszamy na konsultację!